Wednesday, March 22, 2023

Kevad Janis Rukšansi kasvuhoonetes: teine kasvuhoone

Selles hoones oli värvikirevust küllaga. Ka selliseid toone, mida tavaliselt peenardes ei kohta.


















Päris palju oli ka ilmeselt looduseski parajasti st kevadel õitsevaud sügislilli (colchicum)






Oma esimesi õisi näitasid ka mitmed püvililled (fritillaria)








Parajasti olid eriti kirevate õitega kaetud ka erinevat tooni ja liiki lõokannused. Sellest ma küll ei saanud aru ja küsimata jäika, kas ta tõesti kogub nende seemned eraldi või lõikab  kohe ära, sest nende isekülv on enamasti väga tugev ja oma aias ilmuvad täiesti ootamatutesse kohtadesse ootamatut värvi isendid. Aga sedasi , korralikult eraldi on väga ilus. Pildile jäid küll kirevamad õied kuid tegelikult oli vähemargatavates toonides õisi isegi rohkem





Lõpuks, väiksemas koguses oli seal mitmesuduseid sibulikke ja kui veel arvestada et kaugeltki kõik ei õitsenud parajasti..






Pilte koos siltidega võib vaadata veebistki kui raamatuid tellima ei hakka. See ongi üks maailma suurimaid ja põhjalikumaid krookuskollektioone ja mitte ainult, ning kõik see ainult mõne inimease entusiastliku töö tulemusel. Tore oli oma silmaga seda näha.

Kevad Janis Rukšansi kasvuhoonetes: esimene kasvuhoone

 19.03.2023 toimus Looduse Omnibussi sõit Janis Ruksansi kevadisele avatud uste  päevale. Läksin sellega kaasa rohkem selle tõttu et polnud kodust kaugemale tükk aega pääsenud, kuid paremini ma poleks oma esimest sõitu võinud valida. Teadsin küll et ta kasvatab põhiliselt sibullillede liike ja ma ei hakka neid kunagi ise koguma, sest pole tingimusi ja kallid muidugi ka. Aga oma silmaga nende arvatavalt tuttavate väikeste õite värvikirevat mitmekesisust näha on midagi hoopis muud kui piltidelt vaadata.

Ikkagi tahaks piltide kaudu vähemalt mingiit muljet käigust edasi anda.Esimesel pildil on keskel J. Rušans ise, servas ka J.Riis, kes pikki aastaid Looduse Omnibussi sümboliks olnud ja ikka ei väsi üha uuesse kohtadesse sõitmast. 

Teisel pildil keskel, kübaraga on ta naine ja kõigi muude taimede peaperenaine Guna Rukšāne. Mõlemad on nad kirjutanud ka raamatuid, viimased krookustest inglise keeles. Neid raamatuid võib näha laual ja veel on võimalik ka omale tellida.

Üks kasvuhoone on asustatud tulpide, kobarhüatsintide, bellevaaliate , sillade iirste ja veel muudegi taimedega. Kasvuhoone servad kasvavad aga rivis virsiku- ja aprikoosipuud.



Ma ei püüdnudki pildistada taimi nimesiltidega, sest ega elutööna kogutud kollektsiooni ikka mõne sildiga-pildiga paika ei saa.

Päris palju oli kobarhüatsinte, eriti tumesiniseid ja ka nende sugulasi bellevaaliaid.  Õites olid ka pukšiiniad, sillad, iirised ning muidki taimi. Tulpidest olid alustanud vaid mõned, enamik alles kasvatas lehti.Ka linnupiimadest olid mõned lahti, ja veel suurem hulk paisutas õiekobaraid alles masdalalt.