Wednesday, March 22, 2023

Kevad Janis Rukšansi kasvuhoonetes: esimene kasvuhoone

 19.03.2023 toimus Looduse Omnibussi sõit Janis Ruksansi kevadisele avatud uste  päevale. Läksin sellega kaasa rohkem selle tõttu et polnud kodust kaugemale tükk aega pääsenud, kuid paremini ma poleks oma esimest sõitu võinud valida. Teadsin küll et ta kasvatab põhiliselt sibullillede liike ja ma ei hakka neid kunagi ise koguma, sest pole tingimusi ja kallid muidugi ka. Aga oma silmaga nende arvatavalt tuttavate väikeste õite värvikirevat mitmekesisust näha on midagi hoopis muud kui piltidelt vaadata.

Ikkagi tahaks piltide kaudu vähemalt mingiit muljet käigust edasi anda.Esimesel pildil on keskel J. Rušans ise, servas ka J.Riis, kes pikki aastaid Looduse Omnibussi sümboliks olnud ja ikka ei väsi üha uuesse kohtadesse sõitmast. 

Teisel pildil keskel, kübaraga on ta naine ja kõigi muude taimede peaperenaine Guna Rukšāne. Mõlemad on nad kirjutanud ka raamatuid, viimased krookustest inglise keeles. Neid raamatuid võib näha laual ja veel on võimalik ka omale tellida.

Üks kasvuhoone on asustatud tulpide, kobarhüatsintide, bellevaaliate , sillade iirste ja veel muudegi taimedega. Kasvuhoone servad kasvavad aga rivis virsiku- ja aprikoosipuud.Ma ei püüdnudki pildistada taimi nimesiltidega, sest ega elutööna kogutud kollektsiooni ikka mõne sildiga-pildiga paika ei saa.

Päris palju oli kobarhüatsinte, eriti tumesiniseid ja ka nende sugulasi bellevaaliaid.  Õites olid ka pukšiiniad, sillad, iirised ning muidki taimi. Tulpidest olid alustanud vaid mõned, enamik alles kasvatas lehti.Ka linnupiimadest olid mõned lahti, ja veel suurem hulk paisutas õiekobaraid alles masdalalt.3 comments:

  1. Kui ma lugesin teadet selle Omnibussi kohta olin siiralt õnnetu. Ega ma nüüd õnnelikum pole aga õnneks on tänapäeval kõik pildistajad ja tasapisi jookseb seda infi siit ja sealt, sest oli ka neid kes käisid eraviisiliselt. Aga seda tunnet, mis seal tekkinuks ei saa ja sellest on hirmus kahju. Sa oled tubli, et ette võtsid.

    ReplyDelete
  2. Väga tore,et postitasid.Oleksin isegi tahtnud minna,aga väljasõit oli Tallinnast ja jäin liiga kauaks mõtlema ka ja kohad olidki täis.Igatahes ilus kevade algus.

    ReplyDelete
  3. Janis Rukšansist on tore portreelugu ka "Gardens Illustrated" märtsinumbris. Küll rohkem krookuste võtmes, aga tore ikka. Kahju vaid, et sel aastal koostatakse vist veel viimane müügikataloog ja siis on sellega kõik.

    ReplyDelete