Thursday, May 31, 2012

Nipet-näpet


Siin need Tiia aiast pärit uuekesed on, oma esimeses üleöö varjupaigas mugavalt pildistamiseks koos. Nimed vajavad veel täpsustamist, kuid välimus ja olemus peaks siitki näha olema. Ma olen iga kord akakapsa sortide puhul pea kõrvale keeranud, et pole mul vaja ühti nii häid pinnakatjaid, kuid see sini-lilla-roosa värvipomm oli ikka liiga ilus mööda vaatamiseks. Kuna mul roheline roomav metsvits on olemas ja pole suutnud liiga palju laiutada, siis kollaste lehtedega saab jälle ühe rõõmsama laigu tekitda. Kolmiklille õied olid valged, jaapani priimulalt võib oodata mitmekorruselist õit. Tagaservas on üks "nii hull trügija", aga kannikesed mulle meeldivad, küll me hakkama saame.  Väikeseleheline hosta kuulub samuti laiutajate, ehk pinnakatjate suguvõsasse - mista nimi oligi, Tiia?.


Allpool  Nõmme tänavalaada ühe-eurone kaup-  vanaaegse  kruusi koopia, mõned killud servast väljas. Mulle meeldis ja õues tahes-tahtmata tekkivate "lõikelillede" ärapaigutamiseks sobib hästi.


Edasi sünnipäevalapse portree. Bella esimesed kolm ja pool eluaastat möödusid kasvanduses väärtuslike tõukasside kolme pesakonna hoolitseva emmena. Pooled tema pojad olid veel eriti hinnalised lontiskõrvalised karunägu kassikarikatuurid. Viimased pool aastat on Bella elanud uues kodus kui noor andekas pensionär, kes on jõudnud juba teha esimesed sammud uue ja erutava õuemaailma tundmaõppimisel.

Kas te mäletate veel vanaaegset tulipunast topelt tulpi. Eelmisel kevadel sai ühest vanast aiast välja kaevatud ja las ta siis olla siin uutele sortidele eeskujuks.


Edasi sarivõte -Bella kõrreliste maitset degusteerimas. Paistab, et maitses hästi.







Need ilusad leviisiad! Neid võiks ju olla terve mägi, olen näinud. Mõtlesin ka, et ehk muretseks veel mõne sama peenra servale, kuid siis tekkis tunne, et peenar sellest paremaks ei muutu. Las ta siis uhkeldab soolotaimena. Juba kolm aastat.


Liblikjas kannike oma väga varjulises paigas moodustab üpris uhke lehekuhiku, need valged õieribalad võiksid ka olemata olla. Müüdi mulle pealegi kinnitusega, et just see ongi sinine lõhnav kannike, mida ma küsinud olin :)  Sinine ja lõhnav ise paistab tagantpoolt.



Aga siin alumisel pildil on koerahamba seemnekupar. Kui on soovi seemnekülvi proovida, siis peab passima õiget koristushetke. Muidu pistavad sipelgad seemned kinni. Looduses pidi selline meetod olema mõnegi taime levimise loomulik viis, kuid vähe loota, et sipelgad läbitöötatud seemned just parimasse idanemispaika poetavad. Pealegi, meil rohkem väikesed sipelgad, äkki need närivad seemned koguni peeneks. Igatahes jaol on nad agaralt. Ma ei tea, kas esimesel külvijärgsel aastal midagi maapinnale tekkis, kuid  tänavu kevadel  avastasin 2010 aasta külvist tekkinud lehekesed mustikapõõsa külje alla maetud lillepotist.




Eriteade Muhedikule. Tellitud alõtsaseemikud saabuvad nädalavahetusel minuga Tartusse ja kuna mul on Tsiili kontakt, siis kuidagi nad igatahes ka tulevase vääristaja puu lähedusse jõuavad, ma loodan. Igaks juhuks ma kõiki maast kiirelt kerkivaid noortaimi veel üles ei kisu .

Wednesday, May 30, 2012

Suurupist


Täna oli mul rõõm külastada Tiia aeda Suurupis. Juba ta blogis seni esitletu järgi saab mingit aimu selle  aia rikkusest, kuid tegelikkus ületab ettekujutusvõime. Säravad tulbid, värskeroheline muru, palju erinevat värvi lehestikuga rohttaimi ja puid-põõsaid. Hea valik okaspuid. Palju igasuguseid erinevaid huvitavaid püsikuid, millest suurimas valikus esindatud alpitaimed ja sõnajalad. Taimede talvitustuba näikse Tiial ka üpris ruumikas olevat - kui otsustada värskesse õhku suvitama toodud hellikute järgi. Aia tagaosa üle mäekünka läheb üle lääne suunas mere poole vaatavaks metsalagendikukeseks lõkkeplatsi ja suurte hostapuhmastega. Samale krundile mahub ka peremehe maailm stiilse jaapani nurgakesega, kus parajasti õitses roosa sakura kirsipuu ning kohe-kohe oli puhkemas punane. Üle madalama haljastuse kõrguvad õuekask, kuused, ja saared ..paraku. Huvitaval kombel mahuvad need "mitu aeda" üksteisesse päris edukalt ära. Ainukene aed, mis sel aastal veel oma kohta pole leidnud, on söödavate taimede osakond, mis on sunnitud end mahutama kolme üsna väikesesse kausikesse kase all. Küllap ka need salatid ja sibulad edaspidi endale mingi kohakese maapinnas välja võitlevad arvan ma. Suur aitäh lahkele perenaisele!  Homme vaatame, mis sealt välja sai kaevatud. Piilume nüüd natukene paari aianurka.

Õhtupäike paneb tumepunased puulehed kuldpunaselt särama.
Eespool püüab pilku kollakasroheline kikkapuu kera.

Vastavalt õitsemiskalendrile domineerisid kõrged suureõielised tulbid., enamus veel heas vormis.
 Pildile jäi "Zurel" , kes uhkelt soleeris suure-suure  laiuva kadaka (vist) kõrval.
 Kesksuvel on põhjust seda kadakat üleni demonstreerida, kuid ma ei hakka üllatust rikkuma. 


10 punkti idee: see toekas õiesammas  oleks ilma kunstkärneri käärideta
 tavaline hõredalt laiutav kauni veigela põõsas.


Tuesday, May 29, 2012

Blogi kommentaaridele vastuseid

Kuidas lubada blogis hargnevaid kommentaare?

Tsiil küsis, kuidas saaks blogi nii seadistada, et oleks võimalik vastata mingile kindlale kommentaarile, mitte ainult lisada veel üks kommentaar. Panin siis endale ka, sest on tõesti mugavam. Kuna selleks tuleb muuta kommentaaride seadistust ja määrata kommentaaride näitamiskujuks "embedded", siis palun anda märku, kui kellelgi tekib probleeme kommentaaride lisamisel nagu mõni aeg tagasi juhtus .
Siin samm-sammuline juhend

1. Vali blogi design küljelt seadistused: settings



2. Settings->post and comments->Comment location:  embedded
3. Salvesta muutused paremalt ülanurgast: save settings


4.Posts->settings->other->Allow blog feed: full

5. Salvesta muutused: save settings

6. Ongi valmis. Nüüd saab vastata eraldi kindlale kommentaarile: reply

Monday, May 28, 2012

Maas ja puus



Puude all vahutavad roosalt ja valgelt tiarellid. Eelmise kevade tulnukad. Roosa võib olla Pink Skyrocket, kui just teisi väga sarnaseid ei ole meil levinud.Valge on vist taimevahetusest, vallutab tasapisi uusi alasid. Roosat sai ka juba esimese aastaga mitu, kuid selleks tuli ise kaasa aidata. Mingi täiesti roheliste lehtedega valge on veel eriti pimedas hoonete varjus, suure alõtsa all oleva mairoosi all, kuid laiutab ja vahutab ühe aastaga poolel ruutmeetril. Puutüvedel ja aial on õitsemist alustanud alpi elulõngad. Õnneks mulle elulõngad väga meeldivad. Ehtsad väikeaia lilled- vähe maapinda, palju õisi. Puude otsas on veel õunapuuõisi, maas on pudenenud alõtsalumi ja mitmesuguseid muid väikeseõielisi tegelasi. Sel ajal, kui lõunaosariikides madalad iirised lõpetavad, on siin alles esimesed pungad märgatavad. 

Roosa hõlmine tiarell, sordis ei ole kindel

Valge tiarell, täpset sorti ei tea

Valge tiarelli leht

Õisküüvitsa noored lehed on tänavu eriti erkpunased

Püsivaasilill - kaks talve juba oma põhjaauguta potsikus poolkülitsi põõsa alla unustatuna  talvitunud

"Ballet skirt" on kolme aastaga jõudnud juba kolme meetri piirimaile männitüvel

Siilulised seelikõied on üsna suured ja rõõmsalt roosad.

"Estrella" on samuti kolm aastat olnud. Väga õierohke ja sügisepoole õitseb veel pisut. 

Estrella portreevaade

Siberi elulõng sai Estrellast küll meetrijagu eemale istutatud,
 kuid oma suured valged õied sokutab ikkagi Estrella siniste vahele

Sel metsikul isekülvaval kesteb-mis sortide segul on meie aias päris hulk
 erinevaid värvitoone,  oleks vaid õied pisut suuremad 


Saturday, May 26, 2012

Roog


Päideroog edvistab kevadel rohe-valgetriibuliste lehtedega.
Linnametsa aia esimesel paaril aastal sai tänulikult vastu võetud kõik taimeannetused sõpradelt-tuttavatelt. Ühel õhtul oli trepile tekkinud plastikaatkott järjekordse "rohupuhmaga".Kahtlustav pilk uustulnuka juurekavale ja ämbriga kase alla. Seal ta elutseb siiamaani. Kevadel on päris kenasti triibuline see päideroopuhmakas, suve edenedes saab valdavaks roheline värv. Kui liialt sasiseks kasvab, saab pealt ära pügatud ja varsti on uued värsked võrsed asemel. Rohkem suuremaid kõrrelisi sellesse aeda ei ole plaanis muretseda, kuid ei saa salata et suured ja väga suured kõrstaimed tunduvad kuidagi põnevad. 
Et kui meil näiteks kasvaks selline kõrge bambus, nagu Marokos Majorelle aias. Et siis oleks ise nagu Pöial-Liisi nende suurte "rohukõrte" vahel.Veelgi muljetavaldavamad on suured bambused nende 
looduslikus kasvupaigas. 




Bambus ei pruugi kasvada vee ääres, kuid järgmisel pildil olev bambustihnik Hiinas Guilini ümbruses  on muinasjutuliseks taustaks aeglaselt jõel liikuvale bambusest veesõidukile. 


Iga kord kusagilt kaugemat koju jõudes näevad silmad oma kodust loodust nagu uue pilguga ning ikka tuleb tõdeda, et meie jaoks on üks hea maatükk elamiseks juhtunud. Värsket õhku ja rohelust, metsi ja soid, lilli ja liblikaid. Suvi on küll tõesti pisut liiga lühikene, kui see-eest on suvepäevad pikad ja valged.
Meie oma pilliroog (Phragmites australis) on samuti väga elegantne taim. Ainult et ka väga agressiivne laiutaja, eriti sest ajast, kui karjatamine väheseks on jäänud.

Kalamees roostikus Soodla veehoidlal 

Kui jaapanis ei kasvaks bambust, siis kindlasti imetleksid nad pilliroogu 

Huvi pärast uurisin, kas internetist on leida mingeid andmeid pilliroo kasutamisest haljastustaimena.
Midagi ikka leidsin. Venemaal pakutakse tiigi kaunistamiseks variegata-pilliroogu, kusjuures isegi ei hoiatata, et kaunitar tuleks istutada tugevasse betoonkonteinerisse. Pildi originaal : rus-bazaar


Inglismaalt Mires Becki istandusest võid aga tellida päris  tavalise pilliroo istikuid sõltuvalt kogusest ja taarast 42 penni kuni poolteist naela tükk:


Siin on eesmärk märksa praktilisem. Pilliroog sobib hästi biotiikidesse heitvee puhastamiseks. Korralikud piirded ning juhitud veevool selliste tiikide puhul on enesestmõistetavad. Ka Eestis jõuavad mõnede asulate solgiveed roostikualale, kus siis looduslikult puhastuvad.

Aga ka päris bambust on võimalik Eestis kasvatada. Troopilisi liike toataimena , külmakindlamaid ka õues. Erinevalt pilliroost on olemas puhmikulised bambusesordid, kuid sageli ületavad need agressiivsed levijad dekoratiivsuse või külmakindluse poolest "korralikumaid" taimi. Bambus ei ole üldse üks liik eri sortidega vaid selle nime alla mahub päris suur hulk erinevaid liikisid. Kui Hollandi bambusekasvatajad võivad ette näidata isegi kuni 5 cm jämedusi bambusetüvesid, siis meil nii priskeid tulemusi loota ei tohiks. Rohkem bambusest ehk teine kord.

Lõpuks meeldetuletus, et värvikirev aeg aias tegelikult jätkub. Tulbi nimi on Monte Carlo. Iiriseid veel ei õitse ja kes teab mitu õit eelmisel aastal täiesti ümber tehtud peenrast oodata on - suured puhmad väiksemaks, mitmed kehvemad õitsejad välja ja uued pojad asemele. Ei, mitte kaugelt maalt vaid just eestimaiseid ja vanemaid. Need harjunud tagasihoilikumates tingimustes õitsema. Rodonurgas on oodata uusi puhkemisi.





Monday, May 21, 2012

Tulp on roos on moon on nelk..


.. on  kroon, pojeng ja liilia ning ..tulp 

Suve ringvaade ja tõotused maikuus. Soovi korral igas värvitoonis peale puhta sinise ja süsimusta.

Angelique. Meeldib kõigile. Kergelt topelt helgelt heleroosa roosiõis.  Kõrgepoolne, paljunes agaralt ja tulemuseks nüüd teisel aastal hulk eri suuruses ja kõrguses õisi, mis grupina kase all mõjuvad päris hästi. Suvel sai sibulad välja võetud ja pesad laiali jagatud.Seisukindlus halvas valguses kõrguse kohta rahuldav. Kased ju juba lehes.Esimesel aastal mõnel varrel lisaõisi.

Cartoushe, madalapoolne, kitsamad püstised lehed., lõppfaasis moon mis moon. Uus.

Cartoushe, sündides meloniroheline õis roosasoonelise servaga.

Crispion Sweet - pungast alates nii magusa nelgi nägu,
 kummardudki nuusutama, kuid võta näpust!


Pink Liberstar - nagu teisedki kroontulbid sobib väikese rühmana preenrasse, kus napib ruumi - väheldane kasv, hea seisukindlus, lehed hoiduvad püstiselt varre lähedale. Uus.

Pink Star - kui oled selle keskmise madalapoolse pojengtulbi enda jaoks ilusaks mõelnud, siis jääbki nii.Talvitas maas ilma välja võtmata ja ärkas värskelt - kogu kollektiiv - pole lisandunud ega kadunud õisi.
aSama Pink Star nädala pärast. Õied on muutunud suuremaks ja kohevamaks, kollakas toon on kadunud.
Õhtuhämarus muudab õietooni pildil pisut liiga sinakaks

White Elegance, õie profiil on laitmatu liilia- kitsas ja kõrge, samas laiad hallikad lehed lopakil ümberringi maas. On juba mitu aastat.

New Design, triumphtulpide kõrge ja tubli esindaja. Leheservades roosavalge triip, tumeroosam õieserv pisut lokki hoidev. Suvitas ja talvitas rasketes tingimustes maas. Kasvab tagareas kehvas valguses ilma toeta, mõned sibulad said kannatada.

White Liberstar

Piltidel olevad õied on pildistatud paari viimase päeva jooksul. Nüüd on aias veel vaid paar peaaegu täisti pungas tulpi.

On avaldatud arvamust, et ühekordsed on kenamad. Ilu on vaataja silmades, kuid paljude lillede täidisõielised sordid õitsevad kauem kui lihtõielised - eriti need, kes seemnekasvatuse pärast ei suvatse muretseda. Seda küll, et kui raske täidisõieline tulp püüab kõrge, nõtke ja loominguline olla, siis saab tast teine "Sun Lower". Isegi tulbifestivali täisvalguses eelistas see oma erineva oranzi lisandiga säravaid pojengõisi lösutavast asendist demonstreerida. Muidu elujõuline, talvitus suvel üles võtmata maas ja on näha ka tütarsibulate lehekesi. Loomulikult toestatud. Ma vist enam ei viitsi. Pooltäidis õis näibki olevat  päris hea kompromisslahendus seisukindlusele ja nõtkusele.

Ma olen nüüd enamuse oma tulpide kohta kirjutanud põhjalikumalt, kui valgusrikka suurema aia omanikel vaja teada. Tahaks aga oma väikese aia sobivas liivapinnases, kuid kehvas valguses võimalikult väiksema vaevaga nautida tulbiõisi vähemalt kuu aega. Ja nad peavad olema ilusad nina maapinnale torkamisest kuni viimase hetkeni. Mitte ainult õied vaid kogu taim. Seisku püsti! Ning paljunegu mõõdukalt ja talvitugu vajadusel mitu aastat järjest samas mullas. Erilise tähelepanu all varased ja ülivarased. Sest nad on ilusad konkurentsivabal ajal ja vabastavad koha aegsasti.  Hilisemate sortiment on suur ja nii võib valikul norivam olla.

Kõik tulbisibulad on ostetud Eestist poest või Juhanist  tellitud. Suurem enamus heledates toonides, kuid ka mõned tumedamad vürtsiks. Kui aga püüda eelinfot hankida, siis on see üsna raske ja kohtumine uue õiega on sagedamini üllatav kui ootuspärane. Selge see, et erinevad ilmastikutingimused  mõjutavd õitsemisaega ja isegi sortide õitsemisjärjekorda, kuid istub näiteks mul siin peenras nn varane tulbike "Merry Christmas Design",õienupud kõvasti kinni ja lehed ei ole kuigivõrd valge-puna-rohelise triibulised nagu reklaam pakub. Võib-olla ei olegi  seesama  tulp.