Sunday, December 28, 2014

Gardens by the Bay 3 - Cloud Forest.


Laheäärsed aiad. Pilvemets. Singapore, aprill 2014
vaata ka
http://pohlavars.blogspot.com/2014/12/gardens-by-bay.html
http://pohlavars.blogspot.com/2014/12/subtroopika-troopikas.html


Selle postitusega olen pisut kimbatuses. Kuidas sai juhtuda, et kolmenädalase Malaisia ringreisi viimasel õhtul kahtlusega pooleks otsustatud külakäik sellesse kõrgemasse ja kitsamasse kasvuhoone muhku lausa pahviks lõi kohe uksest sisse astudes. (Vasakul näha olev suur kuiva subtroopika hoone oli sundkaasanne, mis väärinuks küll tunduvalt rohkem aega kui pool tundi läbijooksmiseks, kuid kesse oskas ette näha pilvemetsa peibutusi.). Me olime reisi jooksul külastanud mitmeid tähelepanuväärseid botaanikaaedasid ja loodusparkisid; koguni ehtsasse pilvemetsa olime jõudnud. Siin aga anti kandikul korraga kätte kõik niiskete troopiliste mägede paremad palad. Pluss ehitise muljetavaldav konstruktsioon ja uhked sise- ning välisvaated. Nomuidugi olin ma reisiettevalmistuse käigus vaadanud pilte ning isegi videosid selle super-rajatise kohta.
Niisiis see, kel peaks olema juhust ja võimalust Singapuri sattuda, võiks vähemalt pimesi uskuda, et iga sent sellele turistilõksule  kulutatud 28 dollarist läheb täie ette.

Aga  astume siis uksest sisse. Päike ei ole veel alustanud oma kiiret horisondile laskumist. Ümbritsevas aias valitseb õhtu eelgi ligi 30-kraadiline kuumus. Seespool aga veesulin ning leebelt õlgadele laskuv niiske pilvetekk.

Juba esimestel seinameetritel on roheliste lehtede varjus igal sammul taimi, mis sunnivad seisatama ja fotokat haarama. Taimedel üldiselt silte ei ole, mõned vähesed erandid välja arvatud

Õie kuju meenutab alpi võipätakat, kuid eks ta mingi orhidee võib ollaJõudnud seinaserva pidi ümber nurga avaneb üldvaade kosekardina taha peituvale mäetornile. Siinkohal nähtava tegelikud mõõdud. Mäe kõrgus 35 meetrit, kogu ehitis aluselt laeni 58 meetrit. Eksponeeritavad taimed kasvavad looduslikult mägedes  1000 - 3500 meetri kõrgusel

Kasutame võimalust tõusta mäe tippu liftiga ning alustada sealt jalgsi korrushaaval alla laskumist.

Olemegi kõige kõrgemal tasemel. Siin valitsevad haruldased orhideed,
rohelised sammaltaimed ja erinevad putuktoidulised taimed. 
Saarekesel putukaid meelitamas värvikad püünislehed (Sarraceniaceae), meilgi tuntud toataimedena ning osa liike väidetavalt võimalik isegi välitingimustes pidada.
Pilku köidab säravrohelise samblaga kaetud konstruktsioon

Suure kanntaime kõrval kasvab salatiroheline "võiroos", mille südamikust sirutub välja lillakat värvi näitav väike õienupuke.

Veenusking - mingi..
Siin aga maailma kalleimaks nimetatud looduslik orhidee-  Paphiopedilum rothschildianum , mille ainus veel säilinud looduslik kasvukoht on Borneol, Kinabalu looduspargis. Mustal turul pidavat tema eest pakutama 5000 dollarit. Esimest korda õnnestus seda uhket taime kohata Borneol, loodusliku kasvukoha piirides paikneva sõjamälestise näidisaia varjulises nurgas - teiste taimede keskel sildistamata, kuid tundus et ka erilise valveta.

Piilume ühest akna-avast välja.Näeme kose kõige kõrgemalt laskuvate veejugade väljumiskohta
Teise ava ülaservas ripub allapoole kaunis roosaõieline korallpõõsas
Rahva rõõmuks saab koopast väljuda ning jalutada mäest eemale. Läbi aurupilve paistavad ähmaselt "alusmetsa" puukujuliste sõnajalgade ja palmide ladvad.

Taimestikus torkavad silma flamingolilled (anthurium) ja begooniad.
Pilvemetsade pärisasukad on ka fuksiad. Huvitav, kuidas nad ometi hooldavad neid taimeseinu

Mäes on arvukalt avavusi, mida elustavad puust inimfiguurid

Oleme jõudnud kusagile mäe keskele. 

Veel üks rõdu, maapind läheneb. 
Silm haarab viimase meetrini üha uusi ja uusi uhkeid taimi 

Mäe sisemuses oli samuti mitmeid õpetlikke väljapanekuid,
kuid silmi jätkus ennekõike taimemaailma jaoks.
 Pildil kristallkoobas mäekristallide, stalagmiitide ja stalaktiitide näidisteg
a.
Nii, kõik. Ma vähemalt püüdsin teha oma parima.

Kui kellelgi veel pole silme ees piisavalt kirju, siis mõned teemakohased valitud lingid.

1. Asjalik ülevaade Andrew Grantilt, inglise aiandusarhitektilt, kes jalutab ringi laheäärsetes aedades ja kasvuhoonetes ning jagab infot ja ideid. https://www.youtube.com/watch?v=geKHBz8JUhE

2. Eelmise postituse lõppu lisatud superpuude -video alguses vilksatasid inimfiguurid vee taustal. See ei olnud fotoshopi tulemus vaid näide veel ühest muusikalisest valgusatraktsioonist vee kohal. Üsna palju reklaamitud igaõhtune vee ja valguse show, kus muuhulgas näidatakse laseritega 3D kujutisi õhku paisatud veeauru abil. Meil oli tükk tegemist, et leida koht, kust seda vaatemängu jälgida sai. Enam-vähem ikka nägime, kuigi parimat paika ei osanud ära arvata. Keegi usin kaameramees aga on kogu etenduse täispikkuses videosse jäädvustanud https://www.youtube.com/watch?v=a9jT_FZvwGk

3. Professionaalselt hea  reklaamvideo selle kohta, miks sa peaksid külastama Singapuri ja eriti Sandsi hotelli. Head vaated ka kuulsale katuseaiale ja sealsele basseinile

4. Eriti kannatlik superpuude sõber võib mõnel pikal talveõhtul vaadata läbi ka kogu hiidpuude show täispikkuses originaalse helitaustaga


Nagu ikka youtubes pakutakse iga video lõppedes külluslikult uusi linkisid
Näiteks üsna amatöörlikult filmitud täielik minitrammi audiotuur laheäärsetes aedades, mille esimese poole vaatamist võiks õigustada  venekeelse reisisaatja tekst Singapuri elu-olu kohta.


5 comments:

 1. Aitäh jagamast. Hull mõelda, millised rahad sellistesse ehitustesse sisse pannakse, aga tore, et seda tehakse. Hooldussüsteemid on ilmselt sisse projekteeritud ja umbrohi sellises suletud süsteemis ilmselt ei kasva.

  ReplyDelete
  Replies
  1. Umbrohule ma ei mõelnudki, kuid kahtlaselt palju taimi oli korraga täisõites. Ka ei olnud näha koltunud lehti, varisenud õisi või suuremas koguses kuivanud õievarsi. Tegelikus külastatud pilvemetsas ei olnud hetkel orhideede tippõitsemisaeg, ning nii orhideede kui begooniate õisi pidi lausa tikutulega taga ajama. Usun et vähemalt osa taimi kuulub perioodilisele ümbervahetamisele, kuigi mõningane osa ehk suudab pikemalt pidevat õiteilu pakkuda neile loodud optimaalsetes tingimustes.

   Delete
 2. Tänud põhjaliku ülevaate ja linkide eest.

  ReplyDelete
 3. Tõeline botaaniku paradiis. :)

  ReplyDelete
 4. Mulle ei meeldi lendamine ja seepärast on need Sinu reisijutud väga kosutavad lugeda:)

  ReplyDelete