Saturday, February 24, 2024

Banaanid - kõikjal ja kõigile Kõikjal nood muidugi ei kasva, kuid müügil on vist küll kõikjal. Meil Vene ajal polnud, kuid usun, et ajad on muutunud.

Käisime veebruari algupoole Gran Canarial, ning seal ka bamaanikasvanduses või nagu ingliskeelsel turismikaardil - banaanimuuseumis-  Hacienda la ReKompensa. Tõepoolest oligi üks tuba banaanikasvatuse ajaloo kohta. Ekskursioonile järgnes degusteerimine. Üks kohalik banaan igaühele ja muud tooted. Nad toodavad ammu tuntud magusat banaanilikööri kuid uudidtoodetena veini ja ka sampust. Need ei olnud kuigi magusad ja üsna head. Veel tehakse moosisid ja määrdeid, kuid nende kohta ütleks et liiga magusad ja nii keedetud, et algmaitset ei ole peaaegu tundagi. Pärast võib muidugi kõiki tooteid peale banaaniviljade, neilt osta, kuigi üks kommenteerija teatas, et poes on vein ning siirup odavam. Seal kasvatatavad banaanid on lühemad, intensiivsema maitsega, magusad ning aromaatsemad. Poes linnas oli saada ka üpris haruldast punast banaani. Punane banaan oli minu meelest maitsvam, vähem magus ja pisut hapukas. Hinna poolest muidugi punane kallim, vist 4 eurot kilo. Kanaari banaani pikkus on umbes 2/3 tavalisest meil müüdavast Cavendish banaanistMeie poolt külastatud kasvanduses kasvasid banaanid avamaal ja seetõttu ei vajavat mürkisid. Enamus banaanidest aga kasvatatakse kasvuhoonetes. Territoorium oli kenasti korras, head vaated ja pingid-lauad ning sinna võis pärast ekskursiooni jääda nii kauaks kui soovi on, kas käia veelkord banaanid läbi või istuda niisama värskes õhus. Võis vaadata tegelikku tootmisisala allpool ja see oli üpris suur. .

Üks banaanitaim kasvab umbes 1 aasta ja tal on üks umbes 50 kg kobar. Selles istanduses jäetakse alles tumepunane kellukesekujuline isasõis ja eemaldatakse ühekaupa iga banaanihakatise otsast emasõied  Kuigi nad ei viljasta seemneid, meelitavad nad ikka ligi igasuguseid putukaid, mis nüüd toituvad isasõitel. Ka nopitakse ära kobara lõpust liiga lühikesed viljaalgmed, et mitte kurnata taime - neist niikuinii korralikku banaani ei saa.

Iga päev vaadatakse taimed üle ja märgistatakse järgmise korra koristusvalmis kobarad. Koristatakse kahekesi, üks lõikab kobara ja teine võtab õlale. Siis muidugi asetatakse kärule. Pärast seda taim lõigatakse maha ja peenestatakse sinnasamasse multsiks. Nelja päeva pärast võib rohelisena koristatud banaani juba kohaliku poe letilt osta. Samal ajal on talle juurevõsust kasvanud paar asendajat, milledest üks jääb kasvama ja teisi võib mujale istutada. Vett vajab üks taim umbes 20 liitrit päevas. Selles istanduses hoitavat enamus sellest vihmaveena maa all paakides ja kuigivõrd kasutatakse ka magestatud merevett. Vesi liigub voolikuid pidi iga taimeni. Istandus asubki saare niiskemas põhjapoolsemas osas. Ma olen varem käinud ühes banaaniistanduses kasvuhoonetes Tenerifel ja seal kasutati puhastatud reovett selleks. Vanadest lehtedest-vartest ei piisa ja kahel pool banaanirida olid ka valged väetiseread. 

Palmerita Tomasa - Kanaaridel kasvatatav vorm kaubanduses levinud Cavendish banaanist.Võib kasvada üpris kõrgel ja on saagikas ning vastupidav seal. Kõrgus tavaline, umbes 3m


Siin ülal aga haruldane punane banaan - Platano Rojo, Musa acuminata. Pärit Equadorist.Saagikus väiksem ja seetõttu ka kallim ja üldiselt mujal ei kasvatata.Viljaliha on tal kollakas. Kõrgus kõigil sortidel enam vähem sama, välja arvatud paar sorti, mille kõrgus eraldi mainitud. 


Platano Manzano - Musa sapientum. Pärit Cubalt. Tunduvalt kõrgem ja vähesaagikas.Lõhn ja maitse algul on hapukas, pärast siiski läheb vili üsna magusaks.
Brier, musa Cavendish. Kasvatatakse Tenerifel, istanduses Pepe Brier põhja Tenerifel. Pisut madalam, veidi üle 2 m, väga saagikas jämeda põhivarre ja ühtlaste viljadega. Varre jämedus on oluline tuulekindluse jaoks. Viljakobarad toestatakse kepiga, et noid tüvest eemale hoida. Osadel banaanidel on veel eraldi taimetugi.
Järgmistel taimedel ei olnud parajasti vilju küljes ja pole mõtet pildistada kui viljadeta taimed näevad pea ühtmoodi välja


Plantera Curare - Musa Curare. Ladina Ameerikast pärit. Kutsutakse ka isane kääbusbanaan. Kõrgus umbes 250 cm, paksu varrega ja kannab umbes 20 kilo seitsmel korrusel või nagu ingliskeeles öeldakse - seven hands per bunch.
Mildedos -Musa Calliocarpa
. Tuhandesõrmeline banaan. Pärit lõuna-Aasiast, Malaisiast, Filipiinidelt ja Indoneesiast. Taime kõrgus umbes 3,5 m ja kobar on kuni 3 meetrit pikk. Banaanid on väikesed ja muutuvad kobara lõpupoole veel väiksemaks, tipupoolsed seega korjatakse varem juba ära. See taim on sage ka dekoratiivtaimena. Maitse kohta ei osatud öelda, sest esimene kobar oli veel valmimata.Musa Acuminata. Seda taime kasutati ühe lähtevanemana Cavendish banaanide aretuses. Teda tuntakse kui Malaisia banaani ja taime kõrgus on kuni 7 meetrit.


Cruesa Palmera - Musa Cavendish. Kasvatatakse põhiliselt La Palma piirkonnas Gran Canarial. Paksu tüvega ja väga ühtlane ning saagikas. Rohkem kui 15 hands e. korrust ja kokku üle 56 kilo.


Musa Balbissima. Selle vilju loetakse mittesöödavaks. Pärit kuskilt Hiina suunast, kõrgel umbes 1000 m. mägedes. Nii et üsna õpetlik, ei tasu ikka igale kättesattunud banaanile võeral maal kohe hambaid sisse lüüa. Seemnerohkus olgu hoiatuseks.Ning seda ma ka ei teadnud, et Kanaaridelgi onlevinud mitu eri sorti banaane, olgugi kõik Cavandishi tüüpi. On küll kuulda olnud et sellelegi tüübile on tekkinud haigusi ja aretajad töötavad juba uute haiguskindlamate sortide kallal. See oli umbes 70 aastat tagasi kui banaaniistandused massiliselt hävisid ja asemele tuli praegume banaan. Enne seda olevat olnud maitsvam sort aga mis sest enam. Ka meil kasvatatavad kartulisordid on praegu kiduussi kindlad, kuigi esimesed sellised ei olnud kuigi maitsvad. Jätkub nii söögiviljade kui lillede sordiaretus- ikka haigus- ja kahjurikindlamaks ning kaunimaks. Siiski, muus vallas ei ole sellist monokultuuri kui banaanide osas

Taim õitseb umbes 75 päeva enne küpsemist. Suur õisik ilmub ja suureneb peaaegu täissuurusesse  5 päeva jooksul, seega üsna äkki. Kokku läheb ju aasta või rohkem, sõltuvalt sordist.


See õisik on 5 päeva vana.Näha on ka taime toekepp.


Äsjailmunud õisik


Vaade muuseumiosast alla banaanikasvatusele. Pildil ekskursioonijuht ja vist ka üks kasvanduse omanikest. Kasvanduses oli rohkem sildistatud taimi, kuid kõik ei jäänud pildile. Oli hommikupoolik ja ilm oli veel üsna mõnus. Osa diivaneid ei olnud veel kuivanud öisest kastest.Õnneks oli ka kõvakattega istmeid. Meie ostsime nn banaaniküpsiseid, kuid need vist olid vaid kahekaupa kokku kleebitud
 banaanimoosi kihiga.

Aasias oleme proovinud ka mittemagusaid või õigemini palju vähem magusaid nn keetmise banaane, mida kasutatakse tavalise toidu valmistamisel. Meie puhul õlis keetes. Õlis keedeti seal ka tavalisi banaane ja needki olid üpris head. Kanaaridel mittemagusaid banaane ei kasvatatavat. 

Ameerikas on tavaliseks laste maiuseks nn choco-banana mida valmistatakse sügavkülmas hoitud, siis korrasks kuuma sokolaadi pistetud banaanidest. Olen ka ise seda proovinud teha ja on muidugi magus küll.

Meil võib banaani praadida või grillida või hoopis banaanipannkooki küpsetada või teha nn banaanileiba, mis tegelikult on ikka rohkem keeks. Olen ka neid kõiki proovinud, banaanipannkook on hea võimalus käst ära kippuvate banaanide ärakasutamiseks ja saab aegajalt ikka tehtud.

3 comments:

  1. Aitäh jagamast,banaanikasvatus on põnev.Kas seemneid tõid ka kaasa?Potis põnev kasvatada.Mul teine talv oma potibanaaniga.Ostsin taime ja talved on olnud kütmata garaazis ja vastu pidanud siiani,suvel õues,õitsenud ei ole veel.

    ReplyDelete
    Replies
    1. Kas sul on külmakindlam ja mittesöödava viljaga banaan või mingi söödava viljaga Cavendish tüüpi minibanaan?

      Delete