Friday, October 27, 2023

Suve pikendus Šveitsis I

Kõigepealt siia kaart ja siis mu tütre üleskirjutatud reisikava. Enamus reisist toimus kohaliku kogenud autojuhi poolt juhituna väikese matkabussiga. Sealse internetihinna tõttu ei olnud otstarbekas endal ka päeval jooksvalt jälgida kus me parasjagu olime, niisiis tuli hiljem kaardilt järgi uurida. Reis oli muidugi tore ja ilm kena. Temperatuur tõusis päeval madalamal 25 kraadini, öösel ja kõrgemal oli tunduvalt külmem. Osa öid magasime matkabussis, osa majas Nottwillis ja ühe ka mägihotellis. 

28.09.2023 Saabumine ZH, Rheinfall Saksamaa piiril, Saksamaal poe külastus, Nottwil

29.09.2023 Berni külastus: vanalinn, parlamendihoone, Zytglogge, Bärengraben, Paul Klee keskus, Rosengarten

30.09.2023 Autoga ring ümber Sempachersee, aianduskeskuse Schwitter külastus, koogi söömine Rickenbach’i külas

1.10.2023 Start mägedesse: Furkapass, Grimselpass, jalutuskäik Rhône jõe ääres, Oberaarbahn’iga Gondlisõit ja ööbimine Berghaus Oberaar’is

2.10.2023 Gondliga Eggishorn’i otsa Aletsch Gletcher’it vaatama. Üle Simplonpass’i Itaaliasse Cannobio linnakese külastus, Lakeview Camping, S. Agata külakesse pitsat sööma (Osteria della Volpe)

3.10.2023 Mööda Lago Maggiore järve kallast sõit Valle Verzasca lõppu kivist silda vaatama (Ponte dei Salti). Seejärel üle Gotthardpass’i kust avanes vaade vanale teele (La Tremola). Õhtuks Nottwil’i tagasi

4.10.2023 Suund Bielersee poole. Teepeal shokolaadivabriku Cammille Bloch poe külastus, jalutuskäik Chasseral'i kommunikatsioonitorni juurde. Le Landeron vanaaegsest linnakesest läbi jalutamine. Ööbimine Camping Erlach'is

5.10.2023 Erlach’i linnakeses jalutuskäik. Solothurni linna külastamine ja seejärel Nottwil’i tagasi. Asjade pakkimine

6.10.2023 Tagasisõit ZH-TLL

Rheinfall Saksa piiril on üks mandri-Euroopa veerohkemaid koskesid.

Saksamaal Altis tundusid hinnad üsna meie sarnased. Šveits on küll kallis maa ja hinnadki enamasti kõrgemad, kuid seda on ka palgad seal.
Vaade Berni kesklinnale. Bern on  Šveitsi pealinn. Linna sümboliks on karu ja mõned loomad elavad Aare jõe kaldal neile eraldatud pargis,igaüks võib vaadata. Seal käisime rongiga, mis on sealmaal üpris populaane ning kiire sõiduvahend. Nii raudteel kui maanteedel on arvukalt tunneleid, osa neist mitmeid kilomeetreid pikad. Ikka päris õõnestatud on see maa eriti viimase saja aastaga. Põhiliselt Poola ehitajate poolt. Nii suletaksegi kõrgemad mäekurud talveks ja vajadusel võib kohati auto laadida ka rongi peale. Oktoobri algul on veel kõik kohad valla ja seda sai siis ka ohtralt ära kasutatud.


Bernis Paul Klee keskuse juures. See on suhteliselt uus ehitis ja ka ehituslikult huvitav. Seal toimub konverentse, näitusi; sinna mahub ka kunstipood ja kohvik.Berni roosiaed. Asukoht Aare jõe kõrgemal kaldal, sealtpoolt on tehtud ka pilt kesklinna vaatega. Algul on klassikaline roosiplats, mille ümber ajloolised ning ka uuemad põhiliselt teehübriidsordid. See aed on tegelikult üpris suur korrastatud maa-ala koos erinevate osadega, ehitistega ning puiesteedega,mida võiks nimetada ka botaanikaaiaks või puhkepargiks. Ametlikult on see pargi staatuses möödunud sajandi algusest. Nagu sealmaal ikka on pargi rajamine käinud aegapidi, suurte vaidluste ja ka ümberkujunduste raames. Varem oli seal liivakivi kaevandus ja osa sellest oli ka kasutusel surnuaiana. 
Praeguseks on pargis erinevaid kollektsioone, lisaks igatsorti erinevatele roosidele ka iirised, rodoaed, vesiroosid jne. Lastele on mänguplats, suurtele restoran. Kallakul on veel metsiku niidutaimekoosluse kaitseala.

See kogu plats on ühe roosisordi - Pomponella päralt - ja see pole ainuke ühe-sordi koht.


Vesiroosid on basseinis istutatud ringide sisse ning ei pääse laiutama ja katma kogu veepinda.


Parasjagu õitsevaid taimi leidus küllaga. Ei tasu kahelda , et iga teisegi aja jaoks kui lumi just maad ei kata, leidub parjagu õitsevaid taimi. 

Aianduskeskus Schwitter on väga suur aianduskeskus. Näidisaedki oli suur. Seal leidus nii suurtes pottides kui maha istutatud puid. Bonsaisid oli vist tehtud pea kõigist okaspuudest ja igihaljastest lehtpuudest. Teadmata, kuidas nad seda saavutavad, kuid aias polnud näha umbrohukübetki. Muidugi ma pildistasin hoolega ja uurisin nimesilte, teised püüdsid oma kannatklikkuse piirides seda välja kannatada. Seal oli  ka  katusealune suur müügiala ning  õueala, lisaks külastajatele suletud avarad istutusalad. 

Aiapäkapikud küll enam moes ei olnud, kuid üht-teist nik-näkki leidus ikka. Muuhulgas oli saadaval ka laias valikus istutusanumaid

Vaade rooside müügiplatsile


Vaade näidisaiast müügihoone poole
Cersis Canadensis 'Eternal Flame


Tagasiteel külastasime veel üht rohkem kohviku ja pidupaigana mõeldud roosiaeda, kus oli kõike palju - nii roose, hekke, mitmeid skulptuurikesi, kohvikulaudu ja kõige selle keskel veel mitmeid linde ning loomi vabalt jooksmas. Üksikult olid need elemendid ehk kenadki kuid kõik see koos jättis lihtsalt ülekuhjatud mulje. Igaühele pole sealgi maitsemeelt jagunud.


4 comments:

 1. Jah, kindlasti on seal ka pehmem kliima kui meil.

  ReplyDelete
 2. Ilus,minul ka endiselt reisisoovide nimekirjas.Kas midagi põnevat kaasa ka ostsid,mõtlen taimi?Ootan järge

  ReplyDelete
  Replies
  1. See ei ole ju Euroopa Liit. Kehtivad reeglid nagu muuski maailmaosas - ei tohi midagi tuua ilma fütsanitarsertifikaadita ja see on teatavasti kallis ja nad ei kasvata üldiselt ilutaimi ekspordiks. Kuigi seal on tsooni-kahe võrra soojem ja kasvavad kõik meie maa taimed ja veel 2 korda niipalju lisaks, võivad kõige moodsamad aretised isegi suures Euroopa Liidus enne leiduda.

   Delete