Monday, June 4, 2012

Tartu botaanikaaias

VÄRAVAST SISSE

Samal ajal kui taimehuvilised  Põhja-Eestist ja kaugemalt suundusid Jäneda aiapäevdele ning Kristiine aiakeskuses toimus taimevahetus, oli minul asja hoopis Tartusse. Tore oli see, et päeva jooksul õnnestus leida paar tundi botaanikaaia külastuseks. Olen seal ikka võimalusel käinud, kuid siseruumidesse pole väga ammu jõudnud. Seekord aitas tihe vihmahoog kiirelt otsustada ning ka palmid ja kaktused said üle vaadatud. Tallinna botaanikaaia suur territoorium annab ruumi  metsale ja niitudele, mille keskel suht hõredalt paiknevd tihedamalt taimestatud alad. Tartu oma on üleni üks kaunis aed. Kõik nurgakesed on hoolikalt planeeritud ja üsnagi hästi korras. Pean pöialt, et rahapuudus ei sunniks sellelegi aiale piletiputkat väravasse ehitama.

Peasissekäik - täna sirelilõhnaga

Suure- ja väikeseõielised võõrasemad koos
sissekäigutee ääres ja mujalgi erksaid värvilaike loomas

ROHELISE ERI VARJUNDID

Vihmarohked kevadpäevad on roheluse erksalt särama pannud. Kui rohelisele lisada pisut valget ja kollast, võib mõneks ajaks tunduda, et rohkem värve ei olegi vaja

Kõik on paigas, kõrvuti paigutatud taimed aitavad üksteise omapära ja ilu esile tõsta. 
Nagu dzunglisse mattuv tsivilisatsioon.
Sidrunväändik tõuseb kõrgele ümber samba pööreldes

Fortunei kikkapuu (Euonymus F.) "Emerald 'n Gold" oli rohkelt kasutatud pinnakattetaim


Need kahe-kolmemeetrised hiigelsuurte lehtedega magnooliad torkasid juba eemalt silma. Kui siis veel siin-seal lehtede vahelt ka sellised paljutõotavad pungad paistsid, tekkis tahtmine sinnasamasse ootama jääda, millal  need avanevad. Ega muud, kui järgi uurida. Selgub, et varimagnoolia (Magnolia tripetala)., ka vihmavarjupuuks nimetatud, on täiesti võimeline meie talve vastu pidama. Vähemalt olid puud juuripidi maas, mitte potiga suvitama tõstetud. Kreemikasvalge õis siiski päriselt ootustele ei vastavat ning pidavat lisaks ka lähedalt ebameeldivalt lõhnama. Viljad on roosapunased ja lehtede sügisvärv pruunikaskollane. Kel rohkem ruumi aias, võiks seda tuulevarjulisemas kohas kasvatada küll.

Põldjalakas (Ulmus minor) "Wredei"

Adiantumipuhmas sõnajalgade taustal

See va naat oskab ikka igal viisil aeda trügida,
valgemustrilist vormi  ollakse nõus lausa vabatahtlikult laiutama lubama.


 VIHMAVARJUS

Promenaea "Limelight"-ei tea, kas õis pleekub või värvub, ilusad on mõlemad.
Väike naksis orhidee,  lehepuhmas paistab pisut paremel ülal

 Õhulise õisikuga orhidee, silti lugema ei küündinud

Orhidee (Prosthechea cochelata) "Octopus" - huvitav õis ja tabav nimi
Jah.

Kanntaim (Nephentes). Sobivamas istutusnõus võiks ta oma rippuvate võltsõitega kenamgi välja näha 

Kaktuste ja sukulentide korruse kõige huvitavam õis kuulub taimele nimega Kirju orbea.


TAGASI VÄLJA 

Hoone tagaküljel oli terve teeserv kujundatud mägisibulate kastidest. Sibulad nägid kõik heas toitumuses ja erksavärvilised välja. Kolmandal pildil on väga suured mägisibulad, sordinimega "Taara". Huvitav, kas Eesti aretis. Aed-mägsibul "Taara".Vaat ühe sellise oleks küll hea meelega kaasa võtnud.

Üksikud põõsad suures pojengiaias olid juba jõudnud õied äragi pudendada, kuid põhimass ei olnud veel õitsemist alustanud. Küll aga oli siin-seal näha erinevaid värvi õitsevaid põõsaspojenge, mõni põõsas kohe päris suur juba. Õites oli ka üks eriti suurte õite ja lehtedega rohtne pojengipõõsas - Seraphim


Pojeng "Seraphim" (Albiflora x Macrophylla)
Valged õied on väga suured


Õueorhideesid ei jäänud eriti silma ette, kaks kuldkinga siiski olid täisõites ja mõned käpalised valmistumas.

Kaunis kuldking (Cypripedium calceolus)on päris kena puhma kasvatanud.
Teist orhideed kipub ahistama mingi suurte ümarate lehtedega vääntainm , tobiväät võib-olla.

Laiguline kuldking ("Cypripedium guttatum) on olnud ka Savisaare müüginimekirjas

Aias on palju ilusaid kohti. Mõni paik on silmapaistvam ühel ajal, teine teisel, kuid suur ümara muruplatsiga kraater on värvikas igal hetkel.

Selle aasta pildiseina märkelipukesed on juba paigas,
 huvitav , kuidas lõpptulemus välja nägema hakkab.
Rohtlaliilia (Eremurus)

  

11 comments:

 1. Küll Sul on ikka ringirändamiseks energiat :). Ma ei saa viimasel ajal üldse kodunt välja.

  ReplyDelete
 2. Tartu BA on mu meelest vaieldamatult kogu Eesti kõige kaunim aed. Lisaks looduslikult heale asukohale nii reljeefi kui soojuse poolest, on seal oskuslikult ära kasutatud ka üks kaevatud suur vundamendiauk, kuhu klaasmaja jäi rahapuudusel ehitamata. Järgmisel laupäeval toimub seal traditsiooniline püsikupäev, kus saavad kokku igat masti aiahuvilised. Väga tore üritus.

  `Taara` on A.Hannusti aretis, tal on veel muidki põnevaid enda mägisibulaid. Kui satud Haideaeda, on sealt neid võimalik hankida.

  ReplyDelete
  Replies
  1. Aitäh, võib-olla hangingi omale kõigi nimetute mägisibulate hulka selle tõsise Eesti sibula.

   Püsikupäevale Tartus ma eelmisel aastal täiesti etteteadmata sattusin , kuid aega eriti ei olnud. Natukene aega kuulasin pojengijuttu. Lõunapaiku veel müügisolevate taimede hulgast eriti midagi silma ei hakanud.

   Delete
 3. Jah, n6us Muhedikuga - TBA on 6nnestunud asukohaga suurep2raselt teostatud aed. Isegi kui k2ia seal u korra kuus, on alati midagi uut vaadata.
  M2gisibulaid eesti nimedega on rohkem (Haide, Lee, Taara, Elva jt) ja need on toredad silmapaistvad sordid. Enne "kraatrit" on kastides m2gisibulate ekspositsioon ja eesti omad kenasti kohal.
  Alpinaaarium on imetlusv22rne.
  Muide, kivist elevant on mu Tartu Kunstikooli skulptuuriosakonna l6put88 a-st 2000. Kuna kivi on mulle v2ga armas materjal, siis hellitan lootust see "teos" taasluua, praegu on mul kodus ka parem t88riistapark kui tol ajal koolil, kus tudengid pidid endale osa riistu (nt suur l6ikek2i oli 6ppej6u isiklik, kettad ostsid poisid) ise ostma, kool pakkus ainult valikut k2sitsit88 vahendeid nagu haamrid, meislid jms lisaks aegunud n6uka-aegsetele masinatele.

  ReplyDelete
  Replies
  1. Vaat kui tore, seal on kujukesi küll, kuid see elevandikivi jäi kuidagi silma.

   Delete
 4. Kahju, et sul ilmaga väga ei vedanud, seal on nii ilus. Ma käin ikka varjupeenraid vahtimas ja peale praktikat olen hoopistükkis ära tinistet:)

  ReplyDelete
 5. Olen just järgmisel laupäeval sinna minemas.Nii põnev!

  ReplyDelete
 6. Armas Tii! Suur aitäh! Su alõtsalapsed jõudsid juba eile minuni, neil on siin hea olla:)

  ReplyDelete
  Replies
  1. Tore. Selles ma ei kahtle, et neid hästi koheldake :)

   Delete
  2. This comment has been removed by the author.

   Delete