Monday, August 6, 2012

Liiliate lõhnas

Pealkiri pakub küll lõhna, kuid enamus esinejaid on hoopis lõhnatud. Kõik ei jõudnud ka pildile. Näiteks   lihtõieline puhasvalge "Apollo". Sel aastal sai juurde muretsetud paar topelt sorti. Topelt liiliad ei ole mu eriline armastus, kuid nende õitseaeg on pikem ning ega nad nüüd  ülearu topelt ka ei ole. Seevastu kõik trompetid ja muidugi ka oriendid on võrdselt lemmikud. Trompetihübriididega on selgi aastal hästi, kuid neli aastat kaunilt õitsenud orientidele on eelmine sügis või talv kehvasti mõjunud, mõni on hukka saanud, teistel on vähem õisi. Nüüd pakutakse ju ka topelt orientaalliiliaid ning uudishimust ma isegi ostsin mõne, kuid sibulad olid kehvad -  ei saanud läbi paki selle saepudi seest aru :(  Ei usu, et nad esimese aasta ühe õie järel veel midagi edaspidi pakkuda suudavad. Ei ole veel avanenud. Sigisibula-taimedel oli ka esimene õis, kuid mustmiljon sigisibulat. No ei tea, veel üks umbrohi või viimane aeg pagendada...

Lilium Regale -Kuningliilia. Need kaks meeter seitmekümnest õitekrooni täidavdki kogu aia oma lõhnaga. Hetkel on avanemas ka teised trompetõielised.
"Annamarie",  meie esimene topeltõieline liilia. Lihtne, madalapoolne, püstjas.
 Õitseb mitu päeva kauem kui lihtõielised. Tundus päris kena ja nüüd on tal ka kaaslasi.

Üle keskmise kõrgusega aasia liilia "Nepal" alustab kreemikana ning lõpetab puhasvalgena.
Kui osa aasia liiliaid on natukene tömpsaka olemisega, siis Nepali taim näeb välja üsna elegantne,  olles seejuures hinnalt üks odavamaid. Soovitan.
Vasakul varane nimetu kollane. Kerge kalduvus topeltõielisusele. Kõrgus umbes 60 cm. Särav.


All veidi hiljem puhkenud madal reipalt helekollane topelt "Fata Morgana".Uus


Õierohke lopsakas "Latvia" pakkus ka ühe kahe emakaga liitõie.Allpool madalavõitu ja muidu kiitsakas, kuid õierohke nõrgalt topelt 
lõheroosa "Aphrodite". Uus.
Vasakul alati rõõmsalt heleroosa nimetu aasia liilia. Paljuneb hästi ja on juba minugi kaudu päris mitmesse aeda jõudnud. Saadud koos nimetu kollasega, algpäritolu olevat olnudki Bakkeri nimetute liiliate kollektsioon.Allpool valge neeluga roosa aasia liilia "Samur". Ei ole üldse paljunenud, igal aastal üksainus õievars paari õiega.
Vasakul eriti madal roosa, nimeks "Mountin Duck"All keskmise kõrgusega peaaegu kõige esimene õitselepuhkeja, roosalapiline "Lollypop". Õitseb tavaliselt päris ruttu ära, kuid tänavu püsis üsna kaua.
"Netty's Pride". No kas on ikka vaja musta liiliat aretada. Lugesin selle kohta. On olemas juba veel mustemaid. Pildilt ei saa aru, kuid need õied on üsna väikesed. Kui nad olid teiste liiliate juures, siis eemalt paistsid ainult mingid imelikud valged träpsud. Tõstasin ümbesr tomati-lillepeenra otsa ja seal las olla. Lähedalt vaadates on huvitavad.
Vaat mis juhtub, kui lilledel silma peal ei pea -
hakkavad isekeskis koosolekut pidama. Liilia nimi on "America"-jõuline pruunpunane.

Lõpuks veel üks lõhnapahvak

3 comments:

  1. Oi see trompet on nii eriline!
    Õldse on Sul fantastiliselt ilus kollektsioon! Pildi peal on see mustakirju ju küll väga lahe vaatamisväärsus

    ReplyDelete
  2. Oh kui ilusad!
    Meil on veel praegugi aias liilialõhnasid. Nii tore, et ikkagi lilledele ka lõhnad on antud.

    ReplyDelete